replique rolex montre breitling

replique montre replique RolexOgłoszenia ukazują się najpierw w wersji papierowej gazety.
Dopiero dwa dni później (od piątku), umieszczamy je na tej stronie.

Masz jakiś pomysł, pytanie, czymś chciałbyć nas zainteresować
Zadzwoń: 062 768-33-33
lub napisz: redakcja@zyciekalisza.pl


Artykuły Dokąd pójść Ogłoszenia Nadaj ogłoszenie Praca Kontakt Lokalizacja Licytacje Publicystyka wiadomości z regionu Reklama
Zawsze aktualne Historia Mecenas radzi Nasze książki
szukaj: Gazeta założona w 1990 roku. Do tej pory ukazało się 1466 wydań.
Numer bieżącego wydania papierowego: 38
poniedziałek, 24 września 2018 r.
imieniny: Gerarda i Teodora
Ogłoszenia
Pierwsza strona
Puenta
Puenta
W obiektywie paparazziego
W obiektywie paparazziego
Prenumerata
Recencje czytelników
Byłeś na jakiejś imprezie, ciekawym spotkaniu
Przedstaw swoją recenzję
Video reportaże
Pościg za pijanym kierowcą. Galeria Kalinka
Nieznana opera Kurpińskiego odnaleziona i wykonana w Kaliszu
Nieznana opera Kurpińskiego  odnaleziona i wykonana w Kaliszu

„Aleksander i Apelles” to historia miłosnego trójkąta – obiektem westchnień króla Aleksandra i jego malarza staje się piękna Pankasta. Antyczna historia w przekładzie Dmuszewskiego z muzyką Karola Kurpińskiego zainaugurowała sezon artystyczny 2017/2018 Filharmonii Kaliskiej. Było to pierwsze współczesne wykonanie dzieła. Teraz wystawione zostanie w Polskiej Operze Królewskiej.

Odkrywcą nieznanej partytury Karola Kurpińskiego jest Wojciech Czemplik ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. – Pochodzę z Gostynia, znajduje się tam cudowne Sanktuarium Maryjne Święta Góra, gdzie od kilkunastu lat organizowany jest festiwal muzyki sakralnej. Zajmujemy się czymś, co jest naszą największą pasją, czyli odkrywaniem nieznanej muzyki polskich kompozytorów okresu klasycyzmu, przeważnie ukrytej w starych archiwach, klasztornych bibliotekach. Gostyń położony jest niedaleko Rawicza, a Rawicz – Sarnowa, gdzie bohater dzisiejszego koncertu, czyli Karol Kurpiński, jako 12-letni chłopiec był organistą. Odwiedzam często to miejsce i uparłem się, że na pewno jest jeszcze coś nieodkrytego, jeżeli chodzi o Kurpińskiego – powiedział W. Czemplik. Okazało się, że miał rację. – Prześledziłem wiele źródeł i okazało się, że można coś jeszcze znaleźć, ale nie jest to w jednym miejscu. W starodrukach znalazłem zbiór librett Dmuszewskiego, gdzie na str. 121 jest komplet, czyli cała opera. Natomiast bardzo łatwym okazało się znalezienie rękopisu, a w zasadzie odpisu partytury z roku 1835, ponieważ był on skatalogowany w Bibliotece Narodowej. Wystarczyło złożyć zamówienie. Potem była wielka praca Macieja Bolewskiego, który dokonał rekonstrukcji partytury, złożył tekst i muzykę. A potem trzeba spotkać takich wspaniałych ludzi, jak maestro Adam Klocek, który był bardzo otwarty na ten pomysł, zaproponował zagranie opery na otwarcie sezonu. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tej pięknej muzyki, akcji, dramaturgii – dodał.

Niegrana przez 200 lat
Jak podkreślił A. Klocek zagranie tej opery było nie lada wyzwaniem i nie lada gratką. – Mamy do czynienia z materiałem nieznanym, który jest frapujący sam w sobie, bo przez 200 lat nikt go nie grał. To dla dyrygenta, solistów, reżysera ogromna gratka, bo to jest taka muzyka, której się nie zna, nigdy się jej nie słyszało – powiedział.

Więcej w Życiu Kalisza

« powrót    Drukowanie bieżącej strony
Wasze komentarze (1):Dodaj swój komentarz »
» A kiedy zostanie pokazana opera zrekonstruowana przez M. Przędzika autorstwa L. Grossmana wychowanka kaliskiej
szkoły muzycznej p.t. "Duch wojewody". Opera ta była bardzo popularna w Polsce jak w Europie pod koniec XIX wieku. Czekamy na prawykonanie.
~meloman. 2017-10-17 21:13:04
Ankieta
Czy uważasz, że Złoty Róg powinien zostać zabudowany?
Nie
62%
Tak
38%
Nie mam zdania
0%
zobacz poprzednie ankiety
Najczęściej czytane
Bieżące
Archiwalne
Fotografia historyczna
Stary KaliszKalisz w czasie wojen
Galeria czytelników

ocena: 7.60

ocena: 7.40
LeszczynyLeszczyny
ocena: 7.35
Życie Kalisza, ul. Spółdzielcza 6, 62-800 Kalisz | tel. (0 62) 768-33-33 | e-mail: redakcja@zyciekalisza.pl
Made & hosted: tel-wd.com