replique rolex montre breitling

replique montre replique RolexOgłoszenia ukazują się najpierw w wersji papierowej gazety.
Dopiero dwa dni później (od piątku), umieszczamy je na tej stronie.

Masz jakiś pomysł, pytanie, czymś chciałbyć nas zainteresować
Zadzwoń: 062 768-33-33
lub napisz: redakcja@zyciekalisza.pl


Dokąd pójść Artykuły Ogłoszenia Nadaj ogłoszenie Praca Kontakt Lokalizacja Publicystyka wiadomości z regionu
Zawsze aktualne Historia Mecenas radzi Nasze książki
szukaj: Gazeta założona w 1990 roku. Do tej pory ukazało się 1435 wydań.
Numer bieżącego wydania papierowego: 7
poniedziałek, 19 lutego 2018 r.
imieniny: Konrada i Arnolda
Ogłoszenia
Pierwsza strona
Puenta
Puenta
W obiektywie paparazziego
W obiektywie paparazziego
Prenumerata
Recencje czytelników
Byłeś na jakiejś imprezie, ciekawym spotkaniu
Przedstaw swoją recenzję
Video reportaże
vfdsv
Ukraińcy w Kaliszu
Ukraińcy w Kaliszu
Kalisz to nie przystanek w drodze na Zachód, lecz miejsce godnego życia

W kaliskich hipermarketach, a także na ulicach, zwłaszcza w niektórych rejonach miasta, coraz częściej słyszy się język ukraiński. W szkołach podstawowych, a także w gimnazjach uczą się dzieci migrantów z Ukrainy przybywających do Polski w poszukiwaniu pracy, która pozwala nie tylko przeżyć, ale zaspokoić podstawowe potrzeby rodziny. Ukraińcy chowają głęboko dyplomy wydane przez uczelnie, które pokończyli we własnym kraju, i zatrudniają się na oferowanych im stanowiskach w kaliskich i podkaliskich dużych zakładach produkcyjnych, w małych firmach rodzinnych, w handlu, w sektorze usług. Osoby o niższych kwalifikacjach pracują w gospodarstwach ogrodniczych. Nie wybrzydzają także lepiej wykształceni. Wykonują prace poniżej kwalifikacji i zdolności intelektualnych ale... Zarabiają pieniądze i to się liczy najbardziej, przynajmniej na początku.

Korzyści z migracji zarobkowej obywateli Ukrainy do naszego kraju są obopólne. Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że migranci zza wschodniej granicy są bardzo potrzebni naszym pracodawcom. Ostatnio zostali nawet okrzyknięci zbiorowym bohaterem polskiej gospodarki. A dla nich praca w Polsce jest gwarancją lepszego życia.

Albo jedzenie,  albo leczenie
Z takim dylematem musi mierzyć się większość mieszkańców Ukrainy żyjących z  pracy zarobkowej. Tylko tym, którym udało się stworzyć i rozkręcić własne, choćby najmniejsze biznesy, żyje się nieco lepiej.
– Początkujący lekarz, pielęgniarka czy nauczycielka zarabia w przeliczeniu na złotówki około 350 zł miesięcznie. Za to nie da się wyżyć. To jest absolutna bieda – przekonuje Olga Stepanets pochodząca z Czerwonogrodu, ukraińskiego miasta zbliżonego wielkością do Kalisza, leżącego w odległości 15 km na wschód od granicy z Polską. Od niespełna roku pracuje jako lektorka w prywatnych szkołach językowych oraz prowadzi kurs języka polskiego dla Ukraińców zorganizowany w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.
Na Ukrainie, zanim urodziła pierwsze dziecko, pracowała w szkole na 1,5 etatu, zarabiając w przeliczeniu 400 zł na miesiąc. Mąż, dziennikarz radiowy, otrzymywał podobne wynagrodzenie. Gdy byli tylko we dwoje, te głodowe pensje jakoś  wystarczały. Z chwilą powiększenia się rodziny, gdy kolejno pojawili się pierwszy syn, potem drugi, sytuacja zaczęła robić się dramatyczna.
– Będąc na urlopie macierzyńskim, otrzymywałam od państwa 100 zł miesięcznie. Nie wiedzieliśmy, jak przeżyć. Taka jest bolesna prawda. Z ciężkim sercem podjęliśmy najtrudniejszą decyzję w naszym życiu – o rozstaniu z rodzicami i wyjeździe z Ukrainy. Myślałam o Polsce, coś mnie do niej ciągnęło i wiem dlaczego. Moja nieżyjąca już babcia była Polką – mówi Olga Stepanets.

Więcej w Życiu Kalisza

« powrót    Drukowanie bieżącej strony
Wasze komentarze (7):Dodaj swój komentarz »
» Kaliszanie nie lubią obcych. Przez dziesiątki lat była w Kaliszu nienawiść do ludzi ze wsi, chociaż większość Kaliszan ma wsiowe korzenie. Może to dobre zjawisko, że przyjeżdżają do nas młodzi ludzie, pracują, a miasto zyskuje nowych mieszkańców?
~Kama 2018-02-18 12:44:46
» Mnie boli,ze moje dzieci i synowa nie mogli znaleźć pracy w Kaliszu i musieli wyjechać do Niemiec.Dalej nie mogą tu wrócić bo nie ma pracy,za którą można się utrzymać.W tym czasie sprowadzamy obcych czyli robimy dokładnie to co istniało w II RP.Nie potrzeba przypominać czym się to kiedyś skończyło :utratą połowy terytorium przedwojennej Polski i rzezią wołyńska.
~Janina 2018-02-15 16:45:33
» Do Ulka. Swietnie ze ktos w koncu to widzi. Pracodawcy tak ich kochaja bo nie podnosza plac dzieki czemu zwiekszaja zyski naszym kosztem. Wszystko drozeje celowo zeby bylo na 500+. Ja caly czas powtarzam ze nie powinno byc jalmuzny od panstwa zwanego 500+tylko powinien byc taki system zeby ludzie godnie zarobili. Prosze nie powtarzac za my pracujemy w gb czy de bo tam pensje i sila nabywcza jest na zupelnie innym poziomie. Juz sa przypadki ze polacy sa zwalniani a nastepnie zatrudniaka ukrow.
~Ja 2018-02-15 10:58:42
» Nieprawda, że często słyszy się ukraiński. Oni częściej używają nie ukraińskiego, tylko jakiejś łamanej ruszczyzny.
~k2 2018-02-14 21:30:31
» Sytuacja podobna jak niegdys w Polsce.dzisjaj tez trudno wyzyc polakom za1600 zl mieszkanie oplaty 1000 zl a za 600 to tylko przetreanie a gdy jeszcze kredyt na glowie ceny zywnosci cigle rosna,energii,lekow i wielu innych towarow i uslug rowniez co dalej.........
~Wlod 2018-02-14 19:32:24
» Ludzi boli,że zamiast płace iść w górę,pracodawcy wolą zatrudnić Ukraińca za grosze.Sprowadzanie takiej ilości ludzi grozi zmianą stosunków etnicznych w Polsce.Kilka dni temu po uchwaleniu ustawy o IPN były ukraiński minister groził rokoszem Ukraińców w Polsce jak nie uznamy ,że "UPA i Bandera to było samo dobro".Sprowadzenie takiej ilości ludzi,którzy popierają ludobójstwo UPA wywołuje napięcia,a w tym samym czasie 3 miliony polaków pracuje za groszę na Zachodzie.
~Ulka 2018-02-14 17:41:37
» No proszę niedługo wszyscy oni będą mieli polskie korzenie. Nawet stiepan
~ja 2018-02-14 13:20:35
Ankieta
Czy sklepy powinny być otwarte w niedziele?
Tak
64%
Nie
34%
Nie mam zdania
2%
zobacz poprzednie ankiety
Najczęściej czytane
Bieżące
Archiwalne
Fotografia historyczna
Stary KaliszKalisz w czasie wojen
Galeria czytelników

ocena: 9.33

ocena: 7.60
Życie Kalisza, ul. Spółdzielcza 6, 62-800 Kalisz | tel. (0 62) 768-33-33 | e-mail: redakcja@zyciekalisza.pl
Made & hosted: tel-wd.com