replique rolex montre breitling

replique montre replique RolexOgłoszenia ukazują się najpierw w wersji papierowej gazety.
Dopiero dwa dni później (od piątku), umieszczamy je na tej stronie.

Masz jakiś pomysł, pytanie, czymś chciałbyć nas zainteresować
Zadzwoń: 062 768-33-33
lub napisz: redakcja@zyciekalisza.pl


Artykuły Dokąd pójść Ogłoszenia Nadaj ogłoszenie Praca Kontakt Lokalizacja Licytacje Publicystyka wiadomości z regionu Reklama
Zawsze aktualne Historia Mecenas radzi Nasze książki
szukaj: Gazeta założona w 1990 roku. Do tej pory ukazało się 1457 wydań.
Numer bieżącego wydania papierowego: 29
niedziela, 22 lipca 2018 r.
imieniny: Magdaleny i Bolesława
Ogłoszenia
Pierwsza strona
Puenta
Puenta
W obiektywie paparazziego
W obiektywie paparazziego
Prenumerata
Recencje czytelników
Byłeś na jakiejś imprezie, ciekawym spotkaniu
Przedstaw swoją recenzję
Video reportaże
Pościg za pijanym kierowcą. Galeria Kalinka
Nieprzewidywalna woda, ludzie bez wyobraźni
Nieprzewidywalna woda, ludzie bez wyobraźni

Upały, które nam ostatnio towarzyszą, powodują, że coraz częściej ochłody szukamy na łonie natury. Zwłaszcza tam, gdzie możemy skorzystać z kąpieli wodnych. W Kaliszu oprócz aquaparku nie ma miejsca, w którym wykąpiemy się pod okiem ratownika. Plaża miejska jest, ale z zakazem wchodzenia do wody. W tej sytuacji wielu kaliszan albo rezygnuje z wypoczynku nad wodą, albo ulgi szuka poza Kaliszem. Są również tacy, którzy wytchnienia poszukają w Prośnie. Obojętnie jednak co wybierzemy, najważniejsze, o czym musimy pamiętać, to rozsądek. Sytuacje, które ostatnio miały miejsce, pokazują, że nie dla wszystkich jest to takie oczywiste.

 Prosna od lat jest miejscem, które kaliszanie wybierają jako miejsce kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, że na rzece nie ma żadnego kąpieliska, czy to strzeżonego, czy nie, i wchodzenie do wody obarczone jest zawsze ryzykiem. Z kilku powodów.

Ciek czy ściek?
Pierwszy to jakość wody.
– Ja osobiście odradzam wchodzenie do wody w Prośnie właśnie z uwagi na jej jakość. Gdyby była regularnie badana, to raczej nie miałaby pozytywnych opinii. Tutaj niestety wpływa cały ten zielony syf z Szałego – mówi Piotr Lewandowski ze szkoły żeglarstwa Morka. Potwierdzeniem jego słów jest zdjęcie zrobione przez Tadeusza Skórzewskiego opublikowane na portalu „Prosna od źródeł”. Widać na nim doskonale, jak łączą się tu dwa cieki wodne. A może jeden ciek, a drugi… ściek (zdjęcie u góry). – To, co widzimy na zdjęciu, to zrzut rzeką Pokrzywnicą ze zbiornika Szałe. Woda znajduje się w fazie tzw. zakwitu, który jest efektem masowego rozwoju fitoplanktonu (sinic, okrzemek, zielenic, wiciowców i innych). W czasie zakwitu ilość glonów jest tak duża, że jako zielone drobinki są widoczne gołym okiem. Nadają wodzie charakterystycznego zabarwienia i powodują silne jej zmętnienie – mówi Maciej Garbowicz z „Prosny od źródeł”. Wyjaśnia, że masowe i coraz dłuższe występowanie zakwitów wody jest przejawem zaburzenia równowagi ekologicznej. – Zakwity stają się coraz powszechniejsze ze względu na wzrastającą żyzność wód spowodowaną zwiększającym się dopływem substancji mineralnych i organicznych, a to z kolei rezultat działalności człowieka, wlewania ścieków komunalnych, nawozów sztucznych, gnojowicy czy obornika spłukiwanego z pól. Swoje dokładają wędkarze poprzez masowe tzw. nęcenie ryb. W skali roku wrzucają oni do zbiornika olbrzymie ilości zanęty. Szczególnie niepożądane są zakwity sinic, które namnażają się bardzo silnie, tworząc gęsty, pływający kożuch – dodaje. Wiele gatunków sinic ma zdolność wytwarzania szkodliwych dla różnych organizmów, w tym również i dla człowieka, toksyn sinicowych. Zjawisko to występuje na wielu zbiornikach przegradzających rzeki naszego regionu, w Gołuchowie, Murowańcu czy Jeziorsku, jednak przypadek zbiornika w Szałem jest zdaniem Garbowicza szczególny ze względu na najbardziej intensywne zakwity. Osoby, które chcą się kąpać w Prośnie, powinny więc z tej przyjemności korzystać powyżej ujścia Pokrzywnicy.

Więcej w Życiu Kalisza

« powrót    Drukowanie bieżącej strony
Wasze komentarze (1):Dodaj swój komentarz »
» Plaża to i możliwość kąpieli, robienia zamków z piasku, dziecinne zabawy na piasku itd, ale u nas nie, zakaz na zakazie. To po taka plaża?
~Janina 2017-08-11 12:09:24
Reklama
Ankieta
Gdzie kupujesz warzywa i owoce?
Na targowisku
55%
W markecie
45%
zobacz poprzednie ankiety
Najczęściej czytane
Bieżące
Archiwalne
Fotografia historyczna
Stary KaliszKalisz w czasie wojen
Galeria czytelników

ocena: 7.60

ocena: 7.40
LeszczynyLeszczyny
ocena: 7.35
Życie Kalisza, ul. Spółdzielcza 6, 62-800 Kalisz | tel. (0 62) 768-33-33 | e-mail: redakcja@zyciekalisza.pl
Made & hosted: tel-wd.com